Menü Ara

Önemli Duyuru

Eski mavi kaplı pasaportlara Çin Vizesi alınamamaktadır. Lütfen pasaport işlemlerinde geçirilen süreyi de göz önünde bulundurarak Çin gezilerinize çıkmadan önce pasaportlarınızı elektronik (çipli) yeni pasaportlarla yenilemeyi unutmayınız.

SİNGLE VİZE

Single Vize ( Tek Girişli Vize ) Alındığı tarih itibariyle 3 ay içinde tek girişe müsaade eden vizedir, girişte en fazla 30 gün kalabilir. "Entries” kısmında (01) olarak belirtilir. İllere Göre Başvuru Bölgeleri İstanbul Konsolosluğuna Başvuracak Şehirler: İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Manisa, Kırklareli Ankara Konsolosluğuna Başvuracak Şehirler: Türkiye’nin diğer şehirleri..

DOUBLE VİZE

Double Vize (Çift Girişli Vize) Alındığı tarih itibariyle 3 ay içinde iki girişe müsaade eden vizedir, her girişte en fazla 30 gün kalabilir. "Entries” kısmında (02) olarak belirtilir. İllere Göre Başvuru Bölgeleri İstanbul Konsolosluğuna Başvuracak Şehirler: İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Manisa, Kırklareli Ankara Konsolosluğuna Başvuracak Şehirler: Türkiye’nin diğer şehirleri..

MULTİPLE VİZE

Multiple Vize (Çok Girişli Vize) Alındığı tarih itibariyle 6 ay içinde istenilen sayıda girişe müsaade eden vizedir, her girişte en fazla 30 gün kalınabilir."Entries” kısmında (M) olarak belirtilir. İllere Göre Başvuru Bölgeleri İstanbul Konsolosluğuna Başvuracak Şehirler: İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Manisa, Kırklareli Ankara Konsolosluğuna Başvuracak Şehirler: Türkiye’nin diğer şehirleri..

YILLIK MULTİPLE VİZE

Yıllık Multiple Vize Alındığı tarih itibariyle 1 yıl içinde istenilen sayıda girişe müsaade eden vizedir, her girişte en fazla 30 gün kalabilir. "Entries” kısmında (M) olarak belirtilir. İllere Göre Başvuru Bölgeleri İstanbul Konsolosluğuna Başvuracak Şehirler: İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Manisa, Kırklareli> Ankara Konsolosluğuna Başvuracak Şehirler: Türkiye’nin diğer şehirleri..


Çin Vizesi Hakkında Genel Bilgiler

Çin Halk Cumhuriyeti Türk vatandaşlarından vize talep etmektedir. Yeşil ve kırmızı pasaporta vize gerekmemektedir. Çin vizesi ile Çin'e yapılan girişlerde en fazla 30 gün kalınabilir. Bu süre dolduğunda Çin'den çıkmak gerekmektedir.

F Vize
Davet üzerine Çin'e iş ziyaretleri, araştırma, semine ticari işler, bilimsel ve kültürel iletişimde bulunmak olduğu kadar kısa süreli eğitim, staj vb. amaçlı altı ayı geçmeyen durumlarda verilir.
İlk defa Çin vizesi başvurusundan bulunan şahıslar, genellikle tek girişli veya çift girişli vize başvurusunda bulunabilirler.

Tek ve Çift girişli vizelerin geçerlilik süresi 3 aydır. 3 ay içinde yapılan girişi takip eden 30 gün Çin'de kalınabilir. 6 Aylık ve 1 Yıllık vizeler çok girişli olup, herhangi bir giriş sayısı sınırlandırması yoktur. Fakat bu vizeler de Tek ve Çift girişli vizeler gibi bir girişte en fazla 30 gün kalma imkanı verir.


Çin Vizesi Hususunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk defa Çin’e gidenler için Çin Konsoloslugu sadece Tek giris vize vermektedir.
(Tek giriş vize ile Çin’e giriş hakkınız 1 defadır.)
Çin’den Hongkong’a geçiş yaptığınızda vize hakkınızı kullanmış olursunuz. Vizeniz çift giriş veya çoklu giriş değil ise yeni bir vizeye ihtiyacınız vardır.

Hongkong’ta 3 aydan az kalacak Türk Vatandaslari için Hongkong’a vize uygulamasi yoktur.
Çin’den Hongkong’a giris yaptiktan sonra, tekrar Çin’e giris yapmak isteyen yolcularin en az çift girisli vizeye ihtiyaçlari vardir.
Istanbul Çin Konsoloslugu Pazartesi, Çarsamba ve Cuma Günleri Açiktir. Bu sebeple, vize alinacak pasaportlarin bir gün evvelden firmamiza ulastirmaniz gerekmektedir.
Çin vizesinin verilis süresi 4 is günüdür. Express islem fiyat farkinin ödenmesi durumunda vizeniz ayni gün veya iki sonraki is günü içersinde Konsolosluga ödenecek farkla alinir.
Bir sirketten ayni anda en fazla 3 kisi basvurabilir.
Çin Halk Cumhuriyeti yesil pasaporta vize uygulamamaktadir.


Çin Vizesi İçin Gerekenler

Çin vizesi, bir yabancıya Çin topraklarına girişi, Çin topraklarından çıkışı veya transit geçişi için Çin otoriteleri tarafından çıkarılan bir izindir. Çin vize otoriteleri, yabancının kimliği, Çin'e yapacağı ziyaretin amacı ve pasaport türüne göre bir diplomatik vize, nezaket vizesi, hizmet vizesi veya normal vize verebilir. Aşağı kısımda normal vize ve bu vizeye başvuru prosedürü hakkında tanıtıcı bilgiler yer almaktadır.

Normal vizeler sekiz alt kategoriden oluşmaktadır ve (sırayla D, Z, X, F, L, G, C, J-1 ve J-2) harfleriyle gösterilir. Yukarıda belirtilen vizelere başvurmak isteyen tüm yabancıların, aşağıda sıralanmış olan vize başvuru prosedürlerini izlemesi ve istenen dokümanları sunması gereklidir.

Temel belgeler ve başvuru Formları

A. En az altı ay geçerliliği ve en az bir boş sayfası bulunan bir pasaport. Not: Tek veya çift giriş vize başvurusu için, pasaportun en az altı ay geçerliliği olmalıdır. Çoklu giriş vizesi için pasaportun en az dokuz ay geçerliliği olmalıdır.

B. İzin sahibi kişinin Türkiye'ye dönme veya diğer destinasyonlara gitmek üzere ülkeden çıkma (eğer başvuru sahibi üçüncü bir ülkenin vatandaşı ise) tarihinden önce altı aydan fazla geçerliliği olan, Yabancılar için Türkiye'de İkamet İzni.

C. Üzerine yakın zamanda çekilmiş pasaport boyutunda bir fotoğraf (siyah-beyaz veya renkli) yapıştırılmış ve doldurulmuş başvuru formu (Çin Halk Cumhuriyeti Vize Başvuru Formu).
Not: Eğer başvuru formu tamamen doldurulmadıysa, veya formda yer alan bilgiler doğru değilse, veya okunaksız ise, prosedürde gecikme meydana gelebilir veya başvuru reddedilebilir.

D. Pasaportun bilgi sayfalarının ve İkamet İzninin (varsa) fotokopileri.


Vize Başvurusunda İstenen Davetiyenin Temini

Son dönemde Çin konsolosluğunca istenen ve bundan böylede bu şekilde uygulanacak olan davetiyenin temini için yapılması gerekenler:


1. Çince şirket bilgileriniz (şirketinizi, faaliyet alanınızı kısaca anlatacak)
2. Çin’e giriş tarihiniz
3. Kalış süreniz
4. Seyahat süresince giriş sayınız (genellikle 1 giriş)
5. Çin’de kalacağınız şehir
6. Vizeyi alacağınız yer (Istanbul veya Ankara konsolosluğu)
7. Çin’e gidiş nedeniniz ve harcamaları kimin üstleneceği ile ilgili yazı
8. Otel rezervasyon belgesi
9. Uçak bilet kopyası
10. Pasaport fotokopisi (ilk sayfa, resimli sayfa, varsa daha önce çin vize sayfası, en arkadaki kimlik bilgilerinin olduğu sayfa)

Bu bilgiler, Çinde size davetiye gönderecek firmaya iletilecek, firma, kendi bağlı bulunduğu belediyeye davetiye için gönderdiğiniz belgeler ve bir dilekçe ile başvuracak. Belediyenin ekteki bir benzeri olan onaylı davetiyeyi ilgili firmaya verecek, firma bu belgeyi size UPS, DHL, TNT gibi uluslararsı tanınan bir kurye firması ile gönderecek. Davetiyeniz ulaştıktan sonra davetiye ve kurye firmasının ambalajı ve diğer vize evraklarınız ile birlikte vize başvurusunda bulunabilirsiniz.
(Davetiye kurye firma ambalajı, kötü niyetli girişimleri engellemek amacıyla ispat için konsolosluktan istenmektedir)


Vize Alım Süresi İle ilgili Önemli Not

Yukarıda verilen süreler, konsolosluklara verilen evrakların eksiksiz olarak herhangi bir tatil günü araya girmediği taktirde ve yoğunluğun normal olduğu dönemlerde verdikleri sürelerdir. Gürtour Travel Agecy vize elemanları, müşterilerimizin vizelerini en kısa zamanda almaya gayret ederler, ancak Gürtour Travel Agecy'in müşterilerine "garanti ettiği" bir vize alım süresi yoktur. Evrakların bize tam ve eksiksiz verilmesini takiben konsolosluklara teslim edilirler ve ilgili konsolosluk kurallarına göre işleme tabii tutulurlar.Çeşitli sebeplerle konsolosluklar tarafından vize verilmeyen durumlarda mesuliyet Gürtour Travel Agecy'e ait değildir. Bu durumlarda konsolosluklar yalnızca pasaport sahibi kişilere bilgi verirler. Bu nedenle, lütfen vize müracaatlarınızı, seyahatlerinizden mümkün olduğu kadar önce almaya gayret ediniz. Özellikle, Bayram, sömestir, 1 Mayıs, paskalya, fuar ve yılbaşı gibi yoğun dönemlerde, konsolosluklarda gecikmeler olmaktadır.

N O T : İstanbul Çin Konsolosluğu; Pazartesi, Çarsamba, Cuma günleri saat 9’dan 13:00’e kadar açıktır. Vize alacak olan yolcularımızın pasaportlarını 1 gün öncede evraklarını eksiksiz olarak firmamiza ulaştırması gerekmektedir.

N O T : Konsolosluk duruma göre ek evrak talep edebilir.


Pasaport Sahiplerinin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

*Pasaport, sahibi tarafindan mutlaka imzalanmış olmalıdır.
*Pasaportun geçerlilik süresi en az altı ay olmalıdır
*Vize gümrük sayfaları dolu olan pasaportlar yenilenmelidir.

(Dışişleri Bakanlığının konsolosluklara gönderdiği genelge ile pasaportların yalnız vizeler yazan bölümüne vize basılmaktadır. Döviz ve kayıtları ve açıklamalar yazan bölümlere vize basılmamaktadır).


Guangzhou Canton Fuarı : Her dönemde Türkiye'den fuara katılan iş adamı sayısı artmakta ve katılımcılar, Çin Pazarı'nın sağladığı fırsatları en iyi şekilde değerlendirmektedirler


Çin Vizesi için Gerekli Evraklar

- 2 adet fotoğraf
- 1 adet vergi levhası fotokopisi
- 1 adet faaliyet belgesi aslı(yeni tarihli)
- 1 adet ticari sicil gazetesi fotokopisi
- 2 adet kartvizit
- Antetli kağıda, gitmek isteyen kişinin Çin Konsolosluğu'na hitaben kaşeli ve imzalı yazılı başvurusu.
- Gidecek kişinin vize çeşidi belirtilmelidir; (Tek girişli, çift girişli / çoklu giriş / 6 aylık)
- Vize Ücreti (Vize ücretleri konsolosluklar tarafından belirlendiğinden dolayı vize çeşidine göre değişebilir).

Münferit Vize, başvuru gününden en az 5 gün sonra geri döner.
Acil vize taleplerinde ekspres vize ücreti talep edilir.


N O T :

* Bir şirketten aynı anda en fazla 3 kişi vize başvurusunda bulunabilir.
* Konsolosluğa hitaben dilekçeler Türkçe olarak yapılabilir.
* Münferit vizelerde iş için gidenlerden gelen davetiyelerin polis tasdikli ve ya Çin'in yetki verdiği resmi kurumlardan gelmesi gerekmektedir. Vize alabilmek için mutlaka ziyaret edilecek yerin belediyesi tarafından onaylanmış davet mektubunun aslı gerekmektedir.


Çin Vizesi İçin, Çin Konsolosluğu'na verilecek Dilekçe Örneği
Çin vizesi almak için konsolosluğa vereceğiniz dilekçe örneğini Microsoft Word formatında indirmek için tıklayınız.Konu Başlıkları
*Çin Vizesi Hakkında Genel Bilgiler
*Çin Vizesi Hususunda Dikkat Edilmesi Gerekenler
*Çin Vizesi İçin Gerekenler
*Vize Başvurusunda İstenen Davetiyenin Temini
*Vize Alım Süresi İle ilgili Önemli Not
*Pasaport Sahiplerinin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar
*Çin Vizesi için Gerekli Evraklar
*Çin Vizesi İçin, Çin Konsolosluğu'na verilecek Dilekçe Örneği
*Tümünü aynı sayfada göster

© GurTour TURSAB Sicil No: A-2338 tursab gurtour qr code